Ses Eğitimi ve Vokal Koçluğu

Ankara’da Çayyolu Ümitköy’deki Ses Eğitimi ve Vokal Koçluğu Programlarımız Modernize Metotlar Yaklaşımlarıyla Sağlanmaktadır.

ANKARA’da ÇAYYOLU ÜMİTKÖY’DE SES EĞİTİMİ ve VOKAL KOÇLUĞU

Sıfırdan başlayan veya belli düzeylerde şarkı söyleyebilen ancak farklı teknikler de öğrenmek isteyen veya performans verimliliğini arttırmak isteyen grubun dahil olduğu bölümdür.

Profesyonel icracıların albüm kayıdı sürecinde, stüdyo aşamalarında vokal koçu ihtiyacına çözüm lisanslı vokal koçlarıyla sağlanmaktadır.

Belli bir düzeyin üzerinde hobi amaçlı ses eğitimi ihtiyacı duyan icracıların da dahil olduğu bölümdür.

Ses tellerimiz aslında enstrümanımızdır. Müziksel işitme algısına sahip herkes kendi ses kapasitesi dahilinde şarkı söyleyebilmektedir. Günümüzde iyi seslere sahip olduğunu, şarkı söyleyebildiğini düşündüğümüz bir çok kişi aslında seslerini yanlış kullanmaktadır. Bu durum ses tellerini tahrip etmekte ve kişilerin farkına varamamalarından dolayı çoğunlukla zamanla geri dönüşü olmayan ses teli hasarlarına ( Hatta, sesin tamamen kaybedilmesine ) neden olmaktadır. Sesimize zarar vermeden iyi şarkı söyleyebilmenin koşulu ise ses eğitimi, şan dersidir.

Şarkı söylemeyi öğretme amacının yanı sıra nodül gibi bazı ses teli hastalıklarının tedavisi için de şan eğitimi alınmaktadır. Şan dersleri sonucunda, öğrenciler seslerini çok daha uzun süreler kullanabilmektedir. Ses kalitesinde, uzun süre şarkı söylemekten dolayı oluşan performans düşüşleri yaşanmamaktadır. Bu nedenle ses eğitimi, aynı zamanda tıbbi bir müdahale olarak doktorlarca önerilebilmektedir.

BİRE BİR ÖZEL EĞİTİMLER

Ayrıca, Ses Eğitimi, öğrenciye konuştuğu dilin fonetik (ses bilim) özelliklerine uygun olan diksiyon alışkanlığını kazandırmaktadır. Ses eğitimi almış öğrenciler günlük hayatlarında, konuşurken daha az yorulmaktadır ve bu öğrencilerin diksiyonları zamanla daha etkili hale gelmektedir.

Ses Eğitimi aldığınız kurum çok önemlidir. Çünkü ne yazık ki bazı yanlış eğitimler sonucunda ses tellerinde geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelmektedir. Bu nedenle, eğitime başlamadan önce sağlık kuruluşlarından ses tellerinizle ilgili rapor alabilir ve bu raporu ders alacağınız kuruma iletebilirsiniz.

NOT: Şarkı söylerken mikrofon kullanma teknikleri de (mikrofonu doğru kullanabilme) şan kurs programımız dahilinde verilmektedir. Ayrıca derslerin profesyonel eğitimlerinde sahne hakimiyetini kazandırmayı amaçlayan programlar öğrencinin alanına göre işlenmektedir.

Sesini eğitmek, doğru şarkı söylemek, sağlıklı sese sahip olmak isteyen veya konservatuvara hazırlanacak öğrencilerimiz bire bir özel ders olarak gerçekleşen derslere katılabilirler. Programlar, imkanlar dahilinde sizlerin uygun olduğu günler ve saatlere göre yapılmaktadır. Dersler genellikle piyano eşliğinde gerçekleşmekte ( Müzik eğitiminde, tam donanıma sahip digital duvar piyanoları kullanılması önerilmektedir.) gereken seanslarda bilgisayar, Md gibi ses ekipmanları veya keman, gitar gibi enstrümanlar kullanılmaktadır.

Modern Vokal – Rock Vokal – Jazz Vokal – Uygulama Ağırlıklı Programlar – Vokal Koçluğu – Konservatuvara Hazırlık – Sahne ve Performans Eğitimi

Sesinizin verimini arttırmak veya sesinizi korumak amacıyla alacağınız dersler çok sayıda ortak başlık içermektedir. Ses eğitimi almaya başlamadan önce, Ankara’da Çayyolu Ümitköy’de ücretsiz fiziksel yeterlilik ve yetenek analizine katılmanız tavsiye edilir.

Kapsamlı Ses Eğitimi

 *Ücretsiz Fiziksel Yeterlilik Yetenek Analizlerine Randevu Aldığınız Takdirde Ankara’da Çayyolu Ümitköy’deki Ücretsiz Olarak Katılabilirsiniz.

MELODİLERİN RÜZGARINDA HAYALİNİZİ YARATIN

23 YILLIK TECRÜBEYLE ANKARA ÇAYYOLU ÜMİTKÖY’deyiz.

Her konuda ayrıntılı bilgi için ulaşabileceğiniz 

TEL NO:   

0312 235 2357

TÜRKİYE’DE SADECE TARAFIMIZDAN UYGULANAN SİSTEM ile DÜNYA’nın EN İYİ İKİ KONSERVATUVARINDAN BERKLEE COLLEGE OF MUSIC’E YERLEŞME İMKANI

Berklee_College_of_Music

“to be, rather than to seem”

Dünya’nın en iyi konservatuvarından biri olarak gösterilen ABD’deki BERKLEE COLLEGE OF MUSIC’e şartlar sağlandıktan sonra haftada 30 ders yoğun programa gerektiği süre katılarak herhangi bir TOEFL puanı almadan geçiş imkanı sunulmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok uluslarası öğrenci potansiyeline sahip müzik okulu BERKLEE COLLEGE OF MUSIC  Boston’daki merkezi konumu, tüm Dünya’nın kabul ettiği yüksek eğitim kalitesi gibi özellikleriyle ABD ve Avrupa’daki diğer konservatuvarlardan ayrılıyor. Bu konservatuvardan lisans düzeyinde mezun olan müzisyenleri uluslararası çapta ve yurt çapında parlak bir gelecek bekliyor. Berklee’den mezun olmuş Quincy Jones; Melissa Etheridge; Arif Mardin; Patty Larkin; John Scofield; Alan Silvestri; Paula Cole gibi birçok yetenekli müzisyen bulunmaktadır.

1995 YILINDAN BUGÜNE PARLAK IŞIKLAR 23 YILDIR ÜLKEMİZİ SANATLA AYDINLATIYOR

ramel sanat

ANKARALILAR İLE BAŞARILARIMIZI SANAT İÇİN ATTIĞIMIZ SAĞLAM ADIMLARLA KUTLUYORUZ

Bilindiği üzere ses eğitimi zihinsel ve bedensel koordinasyon gerektirmektedir. Eğitim Programları, Öğretim yöntemleri kendi içlerinde alt başlıklara sahiptirler. Bu alt başlıkların kişinin özelliklerine göre düzenlenmesinin gerekliliğinden bire bir eğitim uygulanmaktadır. Bu nedenle eğitim süreci içerisinde her öğrenci için müfredat, öğrencinin özelliklerine ve performanslarına göre revize edilmektedir.

Ses yeteneği geliştirme programı, ses telleri üzerinde çalışmalar yapıp sesi eğiterek bilinçli bir şekilde kullanılmasını sağlayan bir ses becerisi edindirme ve geliştirme yöntemidir.

Ses Eğitimlerinin İçeriği Nasıldır?

Ses eğitimlerinde ve vokal koçluğu programlarında genel olarak ilk etapta ses nefes teknikleri üzerinde durulur. Ses açma egzersizleri ve diyafram, nefes egzersizleri takip edilir. Öğrencinin yatkın olduğu tarzda veya uygunsa talep ettiği tarzda şarkı söyleme teknikleri verilir. Ses aralığını genişletmek üzerine, sesin maksimum ve minimum noktalarını keşfedip verimli kullanılmasını sağlayacak çalışmalar yapılır. Sesin zorlandığı aralıklarda yorulmadan daha performanslı icralara ulaşmasını sağlayacak alıştırmalar ve repertuar üzerinden çalışarak özel teknikler verilir. Derslerde öğrencinin şarkı söylerken kullandığı dilin fonetik (ses bilim) özelliklerine yönelik başlıklar ve artikülasyon çalışmaları işlenir. Şan derslerinde başta piyano olmak üzere enstrüman eşlikli şarkı söylenir. Şarkı söylerken mikrofon kullanma teknikleri, odaklanılan parçalarda nüanslar çalışılır. Öğrencinin talebine yönelik olarak yoğunluğu saptanan solfej, nota bilgisi ve armoni konuları eğitim süresince sağlanır.

Ses eğitiminin, vokal dersinin amacı akciğer, diyafram, sinüs boşlukları, ağız boşluğu ve karın bölgesindeki boşluk gibi günlük yaşamımızda kullanmadığımız bölümleri aktif bir şekilde kullanarak ses tellerinin eğitilmesidir. Ses Eğitimi aldıktan sonra kişi sesini daha iyi kullanarak konuşmasında daha bilinçli bir düzeye ulaşır ve kendini daha bilinçli ifade etmeye başlar.

Ses eğitiminde dünyada mevcut olan tüm müzik türlerinde şarkı söylenebilir ancak kişiye en uyumlu tür bulunarak yönlendirmelerimiz doğrultusunda bireyin kendini geliştirmesine yardımcı olur. Ankara’da Çayyolu, Ümitköy şubelerimizde bu doğrultuda bir eğitim izlenir. Ses eğitimleri, yeteneğinize göre oluşturduğumuz repartuarı içerir.

Master Class:

Master Class eğitimlerimiz uzman düzeyine yaklaşan öğrencilerimize veya uzman düzeyindeki öğrencilerimize sağladığımız eğitimlerimizi tanımlamaktadır. Bu süreç, Dünya’nın alanında en kapsamlı programları sentezlenerek takip edilmektedir. Bünyemizde bu programlar sadece master class seviyesindeki ileri düzey öğrenciler için kullanılmaktadır.

Ayrıca yurt dışı kaynaklı programlar Psikoloji / Motivasyon merkezliyse bazı noktalarda Ülkemiz için geçerliliğini ve değerini kaybedebilmektedir. Bu nedenle başlangıç ve orta düzeydeki öğrencilerimize kesinlikle bu programlar uygulanmamaktadır.

Yurt dışından alınarak, üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan Ülkemizde de uygulanan programlar, genellikle lisans-yüksek lisans düzeyindeki eğitimlerde kullanılan programlardır. Başka ülkelerde, Psikoloji / Motivasyon merkez alınmadan hazırlanmış bu programlar ülkemizde de rahatlıkla hiçbir değişikliğe tabi tutulmaksızın uygulanabilirler.

Şarkı söylemek bir sanat olmanın ötesinde insanların zevk aldığı en önemli hobilerden birisidir. Kişi şarkı söylediği zamanlarda stresten arınır ve ruh sağlığını korumaya yönelik farkında olmadan adımlar atmaya başlar. Ses eğitimi olmayan ve bu konuda herhangi bir ders almamış insanlar bir araya gelerek şarkılar söyler ve sonrasında bunu oldukça zevki olarak nitelendirirler. İnsanın doğduğu andan itibaren duyduğu ninniler, okul şarkıları, marşlar, müzikler insan hayatının son dönemine kadar duyduğu veya öğrendiği müzikler, şarkılar kişiye her zaman eşlik eder. Müzik doğrultusunda kariyer hedefleyen ve profesyonel adım atmak isteyen bireyler şan dersini müziğin hangi alanında ilerlemek istiyorsa o yönde bir eğitim almaktadırlar. Müziğe besteci olarak girmek isteyen bir kişi solfej bilgisini geliştirmek ve ses eğitimi almak zorundadır. Ses dersinde diyafram kontrolü önemi yer tutmaktadır

Diyafram nefesi, daha çok akciğerlerin alt yarısında toplanan ve ciğer uçlarına kadar inerek diyaframla ilişki kuran nefestir. Bu nefes, ses eğitimine en uygun olan nefestir. Diyafram nefesinde hava, diyafram ve ses organının güç birliği şarkı söylememizi kolaylaştırır. Diyafram nefesi, diğer nefeslere oranla, kalbimize fazla yük olmaz.

Diyafram nefesi, şarkı söylemek için gerekli olan daha geç, daha düzenli ve istenen basınçta nefes boşaltmaya çok elverişlidir. Bu nefes göğüs boşluğu rezonansını kısıtlamaz. Ses eğitiminin amaçları arasında düzenli bir soluma gösterip, basıncı iyi ayarlamak. Doğal ses oluşumlarında rahat olabilmek  ve aykırı davranmamak. Konuşur gibi şarkı söylemek, müziğin gereklerini yerine getirmek, sesin anatomik yapısının dışında herhangi bir özelliğe zorlanmaması, dilin gereklerine uygun olarak sesin oluşturulması, ses dersinin hedef ve ilkeleri arasında yer almaktadır.

Nodül rahatsızlıkları ses eğitimleri sayesinde tedavi edilebilmekte olup ses ve konuşma terapileri için önem arz etmektedir.

Ses eğitimi, müzik bölümümüz dahilinde, konuşma güçlüğü çeken öğrenciler için de destekleyici eğitim programı olarak izlenmektedir.  TRT sanatçısı, müziğin ses eğitimi bölümü alanında lisans ve yüksek lisans sahibi eğitimcilerle ses nefes tekniklerini, diyafram çalışmalarını, ses açma egzersizlerini kullanarak konuşmaya yönelik bireysel eğitim programları oluşturulmaktadır. Ayrıca yine ses eğitimi, bünyemizdeki diksiyon kurslarının da destekleyici parçası olarak tamamlayıcı rol üstlenmektedir.

Çayyolu Müzik Kursu

Vokal eğitimi, müzik, sanat ve bilim özelliklerini birleştirdiğinden dolayı uygulama olarak bütünsel bir boyuttur. Örneğin İtalyan ekolü dediğimiz ses eğitim tekniği, İngiltere’de dil ve müzik teknikleri dikkate alınarak farklı, Fransa’da farklı olarak uygulanmakta, ‘’İngiliz ekolü’’, ‘’Fransız Ekolü’’ olarak adlandırılmaktadır. Türkiye’deyse konservatuvarların ilk dönemlerinde Türk şan tekniği ve Türkçe şan metotları adı altında kavramların yaygınlaştırılmasının uygun olacağı düşünülmüş ve bu doğrultuda adımlar atılmıştır. İnsanın en önemli iletişim aracı ve doğal bir çalgısı olan ses ile ilgili doğru davranışlar kazanarak, bu davranışların devamlılığını sağlamak şan derslerimizin başlıca amaçları arasında yer alır. Ses eğitimi alan kişi şiir okurken, şarkı söylerken sesini yormadan kullanır ve bu doğru kullanmayı yaptığı tekrarlar ile birlikte kalıcı bir hale getirebilir. Tarihte bilinen ilk müzik aracı insan sesidir ve günümüzde Dünyada ses eğitimleri giderek artan bir ilgi ile eğitimlerine devam etmektedir. Kişi yaşamı boyunca kazandığı yanlış konuşma ve şarkı söyleme alışkanlıkları ses gelişimi tamamlanmadan yitirilen seslere neden olmaktadır. Ses eğitimi ile bu ve benzer sorunların üstesinden gelerek, Çayyolu, Ümitköy şubelerinde harika bir eğitim alabilirsiniz.

ÇAYYOLU’NUN İLK SANAT KURULUŞU OLARAK DÜŞÜNÜYORUZ Kİ DUYARLI ÇAYYOLU’ndaki GERÇEK SANATSEVER KİTLESİ BELKİ DE DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDEN ÇOK DAHA FARKLI… SANATI YAŞATMAYA FARKLILIĞIMIZLA EN GÜZEL HALİYLE DEVAM EDİYORUZ.

Ümitköy Ana Cadde, 2432. Cadde, Ümitköy, Çayyolu / Ankara Adresindeki Eski Bina ve Yeni Bina ile Ramel Fikirleri Büyüyerek Sizlerle Olacaktır. Kurucuların Ümitköy’deki ikinci eğitim kurumu olarak sanat alanında çok yakında MEB’e bağlanma süreci tamamlanacaktır.

Modernize Metotlar Derneği başkanlığı yapmış olan Ramel kurucularından fikir sahipleri, farklı statü ve isimle çalışmalarına Ramel bakış açısını yaşatarak devam etmiştir. Fikir sahibi, Ankara Ümitköy’de Psikoloji ve pedagoji ağırlıklı alanlarla bakanlık ruhsatıyla çalışmaktadır. Bu nedenle Ses Eğitim Kurumları olarak yapılanması başlatılan çalışmalar, ilgili eğitim kurumlarının statüsü doğrultusunda farklıdır.

egitimyoneticisiSes Eğitimi ve Vokal Koçluğu