Klarnet (Klarinet) Kursu

Ankara’da Kızılay, Cinnah Caddesi ve Çayyolu Ümitköy’deki klarnet kursu programlarımız Modernize Metotlar kapsamında verilmektedir.

Bünyemizde klarnet dersi için minimum program bünyemizde haftada 1 gün 1 saat bire bir özel ders şeklinde uygulanmaktadır.

Klarnet (klarinet ya da gırnata), sert ve dayanıklı ağaçlardan genellikle de abanoz ağacından yapılan üflemeli bir çalgı türüdür.

Bir çeşit sert kauçuk olan ebonitten, ayrıca metalden yapılanları da vardır. Klarnetler, beş parçanın birleşmesinden oluşur, bunlar:

Kafalık (Bek)
Fıçı (Barel)
Üst gövde
Alt gövde
Kalak

Klarnetin gövdesi silindir biçimindedir. Kalak bölümü ise obuanın kalağına oranla daha geniştir. Dikkatlice yontulup biçimlendirilen bu kamış parçası, ağızlık üzerine takılır. Çalıcının nefesi ile titreşime geçirilen kamış, boru içindeki havayı titreşime geçirerek ses elde edilmesini sağlar. Çalıcının sol eli yukarıda, sağ eli ise aşağıda olmak üzere az bir eğimle yere doğru tutulur.

Flüt ve obuada olduğu gibi, klarnetin gövdesinde de ses deliklerini açmaya ve kapatmaya yarayan metal bir mekanizma vardır. 1840 sıralarında “Boehm sistemi” flüte uygulandıktan sonra, Paris konservatuarı öğretim üyesi ve klarnetçi Klosé, bu sistemin klarnete de uygun olduğunu görmüş ve Boehm sistemi klarnete uygulanmıştır. Daha sonra farklı zamanlarda farklı kişiler tarafından bu sistem geliştirilmiştir.

Klarnet (Klarinet) Kursuna başlarken öğrenilen üfleme tekniği hayatidir. Çünkü yanlış öğrenilmiş üfleme tekniğini düzeltmek çok zordur. Bu nedenle doğru eğitimi alacağınız bir kurum seçmeniz büyük önem arz etmektedir. Ayrıca ilk enstrümanınızı seçerken yine bir eğitim kurumunun rehberliğine ihtiyaç duymaktasınız. Çünkü piyasada satılan başlangıç klarinetlerinin büyük çoğunluğu hatalı ses vermektedir. Klarinet dersi almaya başladıktan sonra, kurs ilerlerken öğrenciler sesler arasındaki farkları ve bahsedilen yanlış ses veren klarinetleri ayırd edebilmektedir.

Klarinet kursları diğer müzik kurslarımızda olduğu gibi bire bir özel ders şeklinde gerçekleşmektedir.

Enstrüman Dersleri Neden Bire Bir Olarak Gerçekleşmelidir?

Bilindiği üzere enstrüman eğitimi zihinsel ve bedensel koordinasyon gerektirmektedir. Eğitim Programları, Öğretim yöntemleri kendi içlerinde alt başlıklara sahiptirler. Bu alt başlıkların kişinin özelliklerine göre düzenlenmesinin gerekliliğinden bire bir eğitim uygulanmaktadır.  Bu nedenle eğitim süreci içerisinde her öğrenci için müfredat, öğrencinin özelliklerine ve performanslarına göre revize edilmektedir.

Günümüzde kişiler enstrüman eğitimine çok kısıtlı zaman dilimlerini ancak ayırabilmektedirler ve bu nedenle haftalık işlenen ders sayısı yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle enstrüman kursları bire bir özel ders şeklinde uygulanmaktadır.

Klarnet (Klarinet) dersi almaya karar verdiyseniz kursa başlamadan önce Ankara’da Çayyolu Ümitköy’de ücretsiz fiziksel yeterlilik yetenek analizlerimize katılabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için ulaşabileceğiniz

 TEL NO:     0312 235 2357

egitimyoneticisiKlarnet (Klarinet) Kursu