Bateri (Davul) Kursu

Çayyolu Ramel Bateri Kursu

BATERİ KURSLARINDA MODERNİZE METOTLAR

Bateri (Davul) Dersleri

Ankara’da Çankaya Çayyolu Ümitköy’deki bateri kursu programlarımız Modernize Metotlar kapsamında sağlanmaktadır. Kişi, bateri uğraşı ile gerçek anlamda iletişime bateri çalmaya başladığında geçmektedir. Öğrencilerimizin bu evreye en kısa sürede geçmesi sağlanarak motivasyonlarının sürekli olarak üst düzeyde tutulması sağlanmaktadır. İlk etapta pratik ağırlıklı olarak izlenen bateri dersi sayesinde, öğrencilerimiz en kısa sürede sevdikleri parçalara eşlik eder noktaya getirilmektedir.

Bateri çalmayı öğrenmek isteyen sanatseverler artık repertuarlarını oluşturmak için aylarca yıllarca beklemek zorunda kalmıyorlar. Bünyemizdeki bateri kursu eğitim programlarında yeni öğrenme teknikleriyle çok kısa sürelerde bateri çalmak mümkün.

Program, kişinin tatmin noktası ile ilgili olarak uzmanlaşma sürecinde, tercihen 3 kurdan oluşan ‘Drum Academy’ ile devam etmektedir.

ÖĞRETİM GARANTİSİ

 Modernize Metotlar dahilindeki bateri kursları ile baterinin doğasının birbirlerine uyumu sayesinde beklenenden  çok daha kısa sürede belli bir düzeyde bateri çalmaya başlanabilmektedir. Bateri icracısı olarak uzmanlaşmak tabii olarak çok kısa süreçlerde mümkün değildir ancak uygulanan öğretim sistemi ile alışıla gelmiş süreçler ciddi oranlarda kısalmakta ve birkaç ay gibi kısa bir süre bateri dersi alan katılımcılar kayda değer bateri icracıları haline gelmektedir.

Çayyolu Bateri Kursu

BİRE BİR ÖZEL EĞİTİMLER

17.Onur Ödülü Sahibiyle Eğitimde Fark Yaratan Bakış Açısı

Ücretsiz Yetenek Analizleri doğrultusunda öğrencilerin eğer küçük yaş gruplarındaysa eğitime hazır bulunuşluklarının sağlanması gerektiği, öğrenmeye hazırlık dahilinde ilerlemeleri gerektiği belirlenebilmektedir. İleri düzey yetenekli görülmeleri halindeyse müzik kursu dahilinde buna göre yönlendirilmeleri gerekmektedir.

Bateri kursları öğrenme hızı yönünde değerlendirilirse “Modernize Metotlar” ile doğası itibarı ile tam olarak örtüşmektedir. Bu nedenle bateri kursunda hızlı sonuç almak son derece kolaylaşmaktadır. Akustik baterilerle ve dönemsel olarak dijital baterilerle gerçekleşen bateri kurslarımıza belli bir süre devam etmiş öğrencilerimiz düzenlenen konserlerde sahne almaktadır. Ders dışı pratikler için üyelerimiz randevu alarak ücretsiz şekilde baterilerde pratik yapabilmektedir. (“Tama Imperialstar” akustik bateri, “İstanbul Mehmet” zil setleri de öğrenci etütlerimize ücretsiz şekilde açıktır.)

ÖĞRENMEYİ DE ÖĞRETEN EĞİTİM MODELİ

METOT dahilinde katılımcılar, ilk etapta pratik ağırlıklı eğitime tabi tutulmaktadır. Teorik bilgiler olabildiğince özetlenerek hazırlanan bateri kursu programı ile moral motivasyon faktörlerinin en üst seviyede tutulması hedeflenmiştir.

Bateri Kursu Konusunda Karar Aşamasındaysanız, Ücretsiz Yetenek Analizleri, Tanışma Dersleri Ümitköy’de Gerçekleşmektedir. İrtibat Numaramızdan Randevu Almanızı Rica Ederiz.

*Ücretsiz Fiziksel Yeterlilik Yetenek Analizlerine Randevu Aldığınız Takdirde Ücretsiz Olarak Ankara’da Çayyolu Ümitköy’de Katılabilirsiniz.

TEL: 0(312) 235 2357

27 YILLIK TECRÜBEYLE ÇAYYOLU ÜMİTKÖY’deyiz.

Ritim kulağına sahip herkes bateri çalabilir.

Ritim kulağı zamanla geliştirilebilmektedir. Bir çok aksak ritime sahip eser mevcuttur bunları çalabilmek için gerekli olanlar; Müzik kulağı, düzenli çalışma ve dengedir.

Bugüne kadar belirtilen bakış açısı ile ilerleyen bateri öğrencilerinin %100’ü başarıya ulaştılar.  (Bugüne kadar, basit koşulları sağlayan ve Modernize Metotlar bakış açısıyla ilerleyen tüm bateri, gitar ve piyano öğrencileri başarıya ulaştılar.)

BATERİ DERSLERİNDE MODERNİZE METOTLAR BAKIŞ AÇISI

Çayyolu Ümitköy’de Bateri Kursu Kayıtlarımız Devam Etmektedir.

Motivasyon merkezli Modernize Metotlar uzman pedagog ve psikologlarla desteklenmektedir. Ramel, eğitim programlarını dağıtarak, Ankara’daki birçok diğer kuruma aktararak metotların yayılmasını sağlamış ve toplumsal sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getirmiştir.

 

 Ücretsiz Fiziksel Yeterlilik Yetenek Analizleri İçin

TEL NO: 0(312) 235 2357

 

ANKARALILAR İLE 27. YILIMIZI SANAT İÇİN ATTIĞIMIZ SAĞLAM ADIMLARLA KUTLUYORUZ
Çayyolu Müzik Kursu

1995 YILINDAN BUGÜNE PARLAK IŞIKLAR ÜLKEMİZİ SANATLA AYDINLATIYOR

Özel Bateri Dersi Ankara, Çayyolu, Ümitköy Yaşamkent Bateri Kursu

Birçok enstrüman eğitiminde pedagoji kavramı derneğimizle Türkiye’de ilk defa resmi olarak 2007 Yılında literatüre girmiştir. Tam Zamanlı, Kadrolu Uzman Psikolog ve Pedagoglarımızla Desteklenen Psiko-Pedagojik Temelli Eğitim Yöntemleri Modernize Metotlar’ın Ülke Çapına Yayılarak Daha Büyük Kitlelere Fayda Sağlaması En Önemli Toplumsal Görevlerimizdendir.

Enstrüman Dersleri Neden Genel Anlamda Bire Bir Özel Olarak Gerçekleşmelidir?

 Bire bir özel eğitim uygulanması önem arz etmektedir. 

Çünkü bilindiği üzere enstrüman eğitimi zihinsel ve bedensel koordinasyon gerektirmektedir. Eğitim Programları, Öğretim yöntemleri kendi içlerinde alt başlıklara sahiptirler. Bu alt başlıkların kişinin özelliklerine göre düzenlenmesinin gerekliliğinden bire bir eğitim uygulanmaktadır.  Bu nedenle eğitim süreci içerisinde her öğrenci için müfredat, öğrencinin özelliklerine ve performanslarına göre revize edilmektedir.

25 YILLIK TECRÜBEYLE ÇAYYOLU ÜMİTKÖY’deyiz.

Ayrıntılı bilgi için ulaşabileceğiniz

 TEL NO: 

0(312) 235 2357

bateri-kursu-cayyolu

Türkiye’nin İlk Grunge Grubu “Metropolis” ile Ankara Ramel Sanat Bünyesinde Workshoplar:

Bateri kursları kapsamında Ramel Sanat öğrencileri döneminin ünlü rock grubu “Metropolis” ile her ay düzenli olarak workshoplara katılmaktadır.

Türkiye’nin sayılı gruplarından Metropolis, 1995 Yılında Avusturya’dan aldığı  teklifle o yılın son günlerinde Avusturya’ya gitti. Ülkemizin ilk grunge grubu, müzik hayatına dört yıl bu ülkede devam etti. Bu dört yıl içinde katıldığı festivallerle uluslararası bir grup haline gelen Metropolis; Avusturya, Almanya ve İtalya başta olmak üzere yüzden fazla platformda yaklaşık bin konser verdi. İlk albümleri “Makine”yi Avusturya’da kaydettikten sonra, 1999 Temmuz’unda Türkiye’ye döndü. 3 yıllık süreçte albümlerinin bir takım unsurlarının değiştirilerek ticarileştirilme baskısıyla karşılaşan grup, albümlerini, Avusturya’da kaydettikleri şekilde olduğu haliyle yayınlayabilmek için mücadele etti. Sürecin sonu 2002 Ocak ayında Metropolis, kendi sanatını icra edebildiği “Makine” albümünü Ada Müzik etiketiyle yayınlayarak gerçekliği ve müzikalitesi ile dinleyenlerinin yanı sıra dönemin müzisyen jenerasyonu üzerinde derin izler bıraktı.

 

Bateri, eğitimde genellikle en çabuk sonuç veren enstrümandır. Öğrencilerin kurs sürecinde eğitimin meyvesini çabuk almaları en önemli motivasyon kaynaklarındandır. Motivasyon temelli Modernize Metotlar kapsamında bateri derslerine başlangıç aşamasında belli kalıplarla birkaç ders içerisinde öğrencinin 4/4’lük parçalara bateri ile eşlik etmeyi başarması sağlanır. Buradaki amaç öğrencinin enstrüman ile gerçek anlamda iletişime geçmesini sağlamak diğer bir deyişle bağ kurmasını en kısa sürede sağlamaktır. Bu sayede öğrenci eğitimine çok daha motive olacak ve odaklanacaktır. Ders dışı yapacağı pratikler daha eğlenceli hale gelecektir. Çünkü bu kısa dönemlik eğitimden sonra parçadan bütüne yoğun alıştırmalar süreci devreye girecektir. Bateri kurslarında Ankara Çayyolu Ümitköy merkez adresimizdeki kurum akustik baterileri ve dijital baterileri kullanılmaktadır. Derste yapılan yüklemeleri etüt etmek için randevu aldığınız takdirde kurum stüdyolarımızdaki baterileri kullanabilirsiniz. Okulumuzdaki etütlerin yanı sıra eğitiminizin ilk safhalarında evdeki bazı basit eşyaları davul seti düzenine göre dizerek davul bagetleriyle ekstra etüt yapabilirsiniz veya yine sessiz davul pedlerini kullanabilirsiniz.

Eğer eviniz bateri için uygunsa enstrüman alımı, seçimi için geniş çaplı danışmanlık bünyemizde sağlanmaktadır. Ne yazık ki Ankara’da müzik aleti mağazalarının hemen hemen hiçbiri akademik alt yapıya sahip değildir. Bu sebepledir ki satın alacağınız enstrümanı eğer çalmayı bilmiyorsanız bu gibi mağazalardan yanıltıcı yönlendirmeler ile hatalı ya da yanlış bateri (davul) seti alma ihtimaliniz çok yüksektir. Özellikle Ankara’daki müzik aleti dükkanlarından AVM’ler içine konuşlanmış olanlarının hatalı enstrümanları müziğe yeni başlayanlara çok sık sattıkları bilinmektedir. Bu ihtimali sıfıra indirmeniz ancak enstrümanınızı uzmanlar danışmanlığında almanızla mümkündür. Yanlış enstrüman almamaları için üyelerimize ücretsiz danışmanlık ve fiyat indirimi tarafımızdan sağlanmaktadır.

Bateri (Davul) Kurslarında Psikolojik ve Pedagojik Faktörlerin Önemiyle İlgili Bilgi Almak İçin Ana Sayfadaki “Modernize Metotlar” Başlığını Ziyaret Edebilir, “Çocuklarda Bateri Kursları” Hakkında Detaylar İçinse Bu Sayfayı Takip Edebilirsiniz.

Bateri, küçük yaş grupları için de piyano ile beraber eğitimi ilk sırada önerilen bir enstrümandır. Temel bir enstrüman oluşu nedeniyle, ritim duygusunun, koordinasyonun gelişmesine büyük katkı sağlayan bateri, erken sonuç vermesiyle yine küçük yaş gruplarını müzik ile tanıştırmak için son derece elverişli bir enstrümandır.
 .
 .
Piyano ile müzik kurslarına başlaması erken olarak değerlendirilmiş öğrencilere bateri veya perküsyon kursu önerilmektedir. Carl Orff Yöntemi’nin içeresinde ağırlıklı haliyle perküsyon öğeleri bulunmaktadır. Bu nedenle Orff Yöntemi ile eş zamanlı olarak sürdürülen perküsyon veya bateri dersi, bilimsel olarak kanıtlanmıştır ki öğrenciye büyük fayda sağlamaktadır. Pedagojik yönden değerlendirildiğinde, bu enstrümanın seçilmesiyle, çabuk sonuç veren bir enstrüman olması sayesinde, bateri kursu alan küçük yaş grubu öğrencilerinin müzik eğitiminin sürekliliği sağlanmaktadır. Boyutları küçültülerek ölçeklendirilmiş akustik baterilerle ve dijital baterilerle sağlıklı bir erken müzik eğitimi dönemi sağlanabilmektedir. Müziğe eğitimine başlama yaşı küçük olarak düşünülen öğrenciler için bu eğitimler eşsiz bir fırsattır. Ayrıca bateri eğitiminin ilk safhalarında dijital bateri (davul) kullanılması bu yaş grubu öğrencileri üzerinde dijital baterinin çeşitli ekstra özellikleri sayesinde pozitif sonuçlara büyük katkı sağlamaktadır. Bateri dersi içerisinde küçük yaş gruplarına verilen eğitimlerde karşılaşılan genel problemlere pratik çözümler oluşturan dijital davullar ile öğrencinin dikkatinin enstrümana yoğunlaştırması kolaylıkla sağlanabilmektedir. Zaman zaman oluşabilecek konsantrasyon eksikliklerinde, bateri eğitimcisi, yine dijital bateri üzerindeki eğlenceli ekstra fonksiyonlarla öğrencinin dikkatini toplamasını sağlayabilmektedir. Birkaç ders sonrasında akustik davula geçmek mantıklı olacağı gibi küçük yaş grupları için eğitimin devamında akustik davul (bateri) ile tanışacak öğrenci için akustik davul yeni bir motivasyon kaynağı haline getirilebilmektedir. Bu yönüyle değerlendirildiğinde eğitimin ilk safhasında öğrencilerin yaş gruplarına ve karakteristik özelliklerine göre enstrüman seçimi büyük önem arz etmektedir.

Bateri Çalmanın Çocuklar Üzerinde Etkisi

Finlandiyalı bilim adamları depresyon şikayeti olan 79 gönüllü üzerinde inceleme başlattı. 2 gruba ayrılan gönüllülerden birinci grup psikologlarla görüşürken ikinci gruba 20 seans müzik terapisi dersi eklendi. Müzik terapisinde bateri çalmaları istendi.

Araştırmanın sonucunda müzikle ilgilenenlerin daha kolay iyileştiği görüldü. Jyväskylä Üniversitesi’nden Prof. Christian Gold, “Testler müzik terapisinin normal terapiyle birlikte yürütüldüğünde çok faydalı olduğunu gösteriyor. Bu sayede kişiler depresyondan çok daha hızlı bir şekilde kurtulabilir.” dedi.

Gold’a göre müzik kişilerin iletişimini ve tarif edemediği duyguları kolayca açığa vurmasını sağlıyor. Bazı durumlarda müzik terapisi, psikolog ile geçirilen zamandan daha etkili sonuçlar verebiliyor.

ankara bateri kursu dersi ankara 2

Bateriyi yetişkin veya çocuk herkes çalabilir fakat ritim kulağının olması gerekir. Ritim kulağı da zamanla geliştirilebilir. Bateri dersi almaya yeni başlayanlar çalışarak belli egzersizleri yaparak, müzikleri dinleyerek ve ayırt etmeye çalışarak geliştirilebilir. Müzik kulağınız iyi değil fakat nota biliyorsanız enstrümanı notalı şekilde kullanabilirsiniz. Bir çok aksak ritimli eser mevcuttur bunlar için gerekli olanlar; Müzik kulağı, düzenli çalışma ve dengedir. Bunlardan hiçbirisi yoksa sadece çok hızlıysanız size hiç fayda sağlamayacaktır.

Anne karnındayken müzik dinletilen bebeklerin daha zeki ve anlama yetenekleri gelişmiş olduğu tespit edilmiş ve bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Daha bebeklikten itibaren insan hayatındaki müziğin etkileri, olumlu yönleri hayat boyu kullanılmaktadır.

Bebeklerde doğduklarından itibaren ritim duygusu vardır. Bebekler doğduklarından itibaren sese tepki veren ve algılayan yapıdadırlar. Ağlama seslerini ayarlayarak isteklerini, sorunlarını ve duygularını iletmeye çalışırlar. Çocuklar büyüdükçe ritim ve melodiyi algılama duygusu da gelişmektedir. Çocukların gelişimi için farklı tarzlarda müzikleri dinletmekte fayda vardır. Çocuğa müzikle birlikte hareket etme yani müziğe eşlik edebilme olanağı vermek gerekir.

Çocuklarda müzikle eğitim öğretim önemlidir. Çocuklarda kişilik gelişiminde, dış dünyaya karşı uyumda, kendini ifade etmede müziğin yeri yadsınamaz.  Ayrıca çocuklar üzerinde dil gelişimi konusunda, ses gelişimi konusunda yardımcı olduğu gözlenmiştir. Hayal güçlerinin gelişiminde de etkilidir.

Araştırmalar yapılırken çocuklar izlenir. Şarkı söylemeleri izlenir, müziğe verdikleri bedensel tepkileri gözlenir. Özellikle bebeklerin müziğe verdikleri tepkiler çok dikkat çekicidir. Bebekler müziğin geldiği yöne yönelerek tepkilerini gösterirler. Çocukların 1-2 yaşına geldiğinde müziği hareketleriyle takip ettikleri ve seslendirmeye çalıştıkları izlenmiştir.  3-5 yaşlarındaki çocukların müziği dinledikleri ama ilginçtir ki hareketleriyle çok fazla katılım göstermedikleri gözlenmiştir.

Okul öncesi dönemde çocukların müziğe karşı ilgileri sosyalleşmeleri için gereklidir. Sosyal gelişimi ve iletişim kurma becerilerinin gelişimi açısından önemlidir. Müzik eğitimi  erken yaşlarda başlar sa çocuğun bu konudaki yeteneği erken ortaya çıkar. Müzik eğitimi çocuğun hayatında önemli rol oynar.

Dil eğitiminde de müziğin etkisi vardır. Dil ve müzik benzer yapıdadır. Temelleri ses olan dil ve müzik kulağa hitap eder. İkisinde de ritmik kurallar vardır. Dilde müzikal bir yapı da hakimdir. Toplumların dilleri farklıdır ve her dil farklı bir müzikal yapı içerir.  Konuşma ve müzik arasında benzerlikler vardır.

Müzik eğitimi, okul öncesi çağlarda bireyin gelişimi için çok önemlidir. Erken yaşlarda müzikle tanışan çocuklar yeteneklerinin gelişimi ve yaratıcılıkları konusunda ilerleme göstermektedirler. Özellikle de insanoğlunun daha anne karnındayken tanıştığı ritim duygusunun küçük yaşlarda çeşitli yöntemlerle eğitmenler yardımıyla geliştirilmesi müzik eğitimine temel oluşturmaktadır. Çocukların ritim eğitimini kolay algılaması ve tepkide bulunması aslında doğuştan itibaren içlerinde bulunan ritim duygusunun açığa çıkarılmasıdır. Duyduğu ritimleri aynı şekilde aktarabilme, zamanlama, tempoyu yakalayabilme, müzikle hareket edip durabilme, dinlemeyi öğrenme, bir enstrüman çalabilmeyi öğrenme ritim eğitiminin temel taşlarını oluşturmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda çocuk üzerinde zamanlama duygusu, konsantrasyon süresinin artması, hafızanın gelişmesi, duyulan ritmin ya da müziğin beyin, kulak ve ellerle koordinasyonunun sağlanması, dinlemeyi öğrenme, grup çalışmasını öğrenme gibi çok önemli gelişimler gözlemlenir. Böylece çocuğun bir grup içerisinde birey olarak uyum sağlaması; özgüveninin gelişmesinde, sosyalleşmesinde, kendi yeteneklerini keşfetmesinde, paylaşmayı öğrenmesinde, kendini kontrol edebilmeyi, durabilmeyi öğrenmesinde büyük önem taşımaktadır.

Yapılan araştırmalar, müzik eğitiminin bireyin diğer alanlardaki gelişimine ve başarısına da katkıda bulunduğunu göstermiştir. Konsantrasyonun arttırılması, sosyalleşme, kendini ifade edebilme konularında fayda sağlayan müzik eğitimi için okul öncesi dönem en önemli dönemlerdir. Ritim eğitimi müzikte temel eğitimdir. Çocukların ritmik yetenekleri, dinlemeleri, yaratıcılıklarını geliştirmeleri için doğru yönlendirilmeleri gerekmektedir. Ritim eğitimi verilirken öğretilen enstrümanın doğru tutulması, doğru sesleri çıkarabilmek için yapılması gerekenler, oturuş pozisyonu, ellerin doğru kullanılması, temiz seslerin çıkarılması konusunda eğitimcilerin doğru yaklaşımları çok önemlidir. Özellikle okul öncesi çağda, ritim eğitiminde eğitmenin çocuklara yaklaşımı çok önemlidir. Oyunlarla yapılan eğitimde hem çocuklar çok eğlendikleri için çabuk öğrenecekler, hem de kalıcı ve etkili bir öğrenme sağlanacaktır. Eğitim süresince çocukların yaratıcılıklarını geliştirmeleri için gereken durumlarda ve zamanlarda serbest bırakılmaları, keşfetmelerinin sağlanması çok faydalıdır. Grup çalışmalarında çocukların birbirlerini dinlemeleri, çalınan enstrümanları tanımaları, farklı enstrümanları bir arada kullanmaları konusunda iyi bir eğitim gereklidir.

Müzikal yetenek doğuştan gelmekle birlikte doğru yönlendirmeler ve eğitimlerle geliştirilmesi de mümkündür. Çocukların yeteneklerinin geliştirilmesi konusunda yapılması gerekenler için  yukarıda bahsettiğim gibi iyi bir eğitmenin yanı sıra ailenin yönlendirmesi de önemlidir. Evde; eğitmenin yönlendirmesiyle müzik dinletilmesi, müzik ile birlikte çocuğun kullanabileceği ritim enstrümanlarının çocuğun ulaşabileceği ve görebileceği yerlerde tutulması, anne, baba, kardeşler vb. kişilerin çocuğu zorlamadan ve talep etmeden kendilerinin enstrümanları alarak müziğe eşlik etmeleri, böylece çocuğa model olmaları yapılacak şeylerden bazılarıdır. Hafta sonları oyuncak mağazalarının gezildiği gibi müzik mağazaları gezilebilir, çocuğun müzik dünyası genişletilebilir. hatta müzik mağazasından küçük efektif ritim enstrümanları çocuğun kendi seçimi doğrultusunda alınabilir. İlerleyen  yaşlarda çocuğun çalmak isteyeceği enstrümanı kendisinin görerek ve isteyerek seçmesi sağlanabilir. Alınan efektif enstrümanlar müziğe eşlik etmek için kullanıldığında, çocuğun müziği dinlemesi, tempoyu yakalaması, sesleri ayırt edebilmesi konularında gelişim sağlanacaktır.

Ebru Ayarcı
Ritim Eğitmeni

Müzik eğitim yöntemleri ile ilgili “Önemli Duyuru” için buraya tıklayınız. 

ÇAYYOLU’NUN İLK SANAT KURULUŞU OLARAK DÜŞÜNÜYORUZ Kİ DUYARLI ÇAYYOLU’ndaki GERÇEK SANATSEVER KİTLESİ BELKİ DE DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDEN ÇOK DAHA FARKLI… SANATI YAŞATMAYA FARKLILIĞIMIZLA EN GÜZEL HALİYLE DEVAM EDİYORUZ.

Ümitköy Ana Cadde, 2432. Cadde, Ümitköy, Çayyolu / Ankara Adresindeki Bina ve Yeni Bina ile de Ramel Fikirleri Büyüyerek Sizlerle.

Modernize Metotlar Derneği başkanlığı yapmış olan Ramel kurucularından fikir sahipleri, farklı statülerle çalışmalarına Ramel bakış açısını yaşatarak devam etmiştir. Fikir sahipleri, Ankara Ümitköy’de Psikoloji ve pedagoji ağırlıklı alanlarla bakanlık ruhsatıyla çalışmaktadır. Bu nedenle yapılanması Ses Eğitim Kurumları olarak tamamlanmaktadır.

egitimyoneticisiBateri (Davul) Kursu