Piyano Kursu

Piyano Kursu Ankara Çayyolu Ümitköy, Çankaya Modernize Metotlar

 1995’TEN BUGÜNE PARLAK IŞIKLAR ÜLKEMİZİ SANATLA AYDINLATIYOR.

 27. YILIMIZI  SANAT İÇİN ATTIĞIMIZ  SAĞLAM ADIMLARLA KUTLUYORUZ.

Ankara’da Çayyolu Ümitköy Çankaya’daki piyano kursu programlarımız Modernize Metotlar dahilinde sağlanmaktadır.

Piyano Kurslarında Pedagojik Yaklaşımlar

27 YILLIK TECRÜBEMİZLE

Bire Bir Özel Eğitimler

Bünyemizde piyano kursu, “Modernize Metotlar” adlı psiko-pedagojik faktörleri barındıran eğitim modeliyle verilmektedir. Piyano kursları, bütün enstrüman eğitimlerinde olduğu gibi bire bir özel ders şeklinde gerçekleşmektedir. Çünkü bilindiği üzere enstrüman eğitimi zihinsel ve bedensel koordinasyon gerektirmektedir. Piyano derslerine katılmak için alt sınır 3 yaş olmakla beraber herhangi bir üst sınır bulunmamaktadır. Piyano eğitimine başlama yaşı öğrencinin fiziksel durumuna göre değişiklik gösterdiği için kursa başlamaya karar verirken Ankara Çayyolu Ümitköy’deki merkezimizde ücretsiz olarak yapılan fiziksel yeterlilik ve yetenek analizine katılmanız tavsiye edilir.

Piyano müzikle tanışmak için çok doğru bir tercihtir. Çünkü bütün müzik ekollerinde piyano temel müzik eğitimini karşılayan enstrümandır.

Ankara Çayyolu Ümitköy’de randevu aldığınız takdirde ücretsiz olarak analizlerimize katılabilirsiniz.

TEL: 0(312) 235 2357

Dünya’daki tüm müzik ekollerince piyanoya başlama yaşı 4-6 arasıdır. Ancak piyanoya başlama yaşı öğrencinin yeteneğine, algı kapasitesine göre daha erken (En erken 3 yaş) olabilmektedir. Bu nedenle, piyano pedagojisi üzerine eğitim almış kişilerin piyano dersi veriyor olması çok önemlidir. Piyano kursu özellikle küçük yaş gruplarında tam zamanlı psikolog ve pedagoglarla desteklenen psiko-pedagojik temelli eğitim yöntemleriyle, Modernize Metotlar yaklaşımlarında savunulan pedagojik fikirlerle sağlanabilmesi önem arz etmektedir.

ÖĞRENMEYİ DE ÖĞRETEN EĞİTİM MODELİ

Ankara’da Piyano Dersi Yöntemlerinde Yeni Çağ

Herhangi bir enstrüman çalmak isteyen kişilerin piyanodan başlaması çok mantıklı bir tercihtir. Çünkü piyano dersi aldıktan ve belli düzeylerde çaldıktan sonra başka bir enstrüman kursu almaya başlayan öğrencilerin çok daha hızlı ilerlediği, başarılı olduğu gözlemlenmektedir.

Özel piyano dersi Ankara Çayyolu merkezimizde

Birçok enstrüman eğitiminde pedagoji kavramı derneğimizle Türkiye’de ilk defa resmi olarak 2007 Yılında literatüre girmiştir. Pedagojik ve psikolojik temelli enstrüman eğitim programlarımız Modernize Metotlar, kadromuzdaki tam zamanlı psikolog ve pedagoglarımızla desteklenmektedir.

ÜCRETSİZ TANIŞMA ANALİZLERİMİZ ve YETENEK ANALİZLERİMİZ İÇİN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ

TEL NO: 0(312) 235 2357

BİRE BİR ÖZEL EĞİTİMLER

Piyano kursu almaya karar verirken Ankara Çayyolu Ümitköy’de randevu aldığınız takdirde ücretsiz olarak analizlerimize katılabilirsiniz.

Ücretsiz Yetenek Analizleri, Tanışma Dersleri Merkez Adresimiz Olan Ümitköy’de Gerçekleşmektedir. İrtibat Numaramızdan Randevu Almanızı Rica Ederiz.

*Ücretsiz Fiziksel Yeterlilik Yetenek Analizlerinin Kayıt Anlamında Hiçbir Bağlayıcılığı Yoktur. Randevu Aldığınız Takdirde Ücretsiz Olarak Katılabilirsiniz.

Eğitimde Feda Edilecek Tek Bir Fert Dahi Yoktur.

M. Kemal ATATÜRK

Çayyolu Ümitköy Adresimizde Ücretsiz Analizlere, Kendinizi Deneyebileceğiniz Demo Derslere Randevu Alarak Ücretsiz Şekilde Katılabilirsiniz.

Detaylar için aşağıdaki bilgileri okumadan önce ana sayfadan ulaşabileceğiniz “Modernize Metotlar” başlıklı makaleyi okumanız tavsiye edilir.

*Küçük yaş gruplarına öncelikle, temel müzik eğitiminin başlangıcı olarak görülen piyano kursları önerilmektedir. Burada en önemli faktör piyanodan ses almak için ekstra hiçbir çalışma yapma gerekliliğinin bulunmamasıdır.

*Haftalık ders programınız kurumun derslik programına göre imkanlar dahilinde sizin uygun olduğunuz gün ve saatlere göre hazırlanmaktadır.

Piyano kurslarında Ankara Çayyolu Ümitköy merkez adresimizdeki kurum piyanoları kullanılmaktadır. Ödevlerinizi piyano ile yapmanız açısından kendinize ait bir piyanonuz olması bir avantajdır. Ancak piyano kursunuza uzun süre devam edeceğiniz netleşmeden piyano almanız tavsiye edilmez. Bunun yerine tuş hassasiyeti olan profesyonel klavyeler kullanabilirsiniz. Ne yazık ki Ankara’da müzik aleti mağazalarının hemen hemen hiçbiri akademik alt yapıya sahip değildir. Bu sebepledir ki satın alacağınız enstrümanı eğer çalmayı bilmiyorsanız bu gibi mağazalardan yanıltıcı yönlendirmeler ile hatalı ya da yanlış piyano/klavye alma ihtimaliniz çok yüksektir. Özellikle Ankara’daki müzik aleti dükkanlarından AVM’ler içine konuşlanmış olanlarının hatalı enstrümanları müziğe yeni başlayanlara çok sık sattıkları bilinmektedir. Bu ihtimali sıfıra indirmeniz ancak enstrümanınızı uzmanlar danışmanlığında almanızla mümkündür. Yanlış enstrüman almamaları için ve indirimli fiyatlarla alım yapabilmeleri için üyelerimize ücretsiz danışmanlık sağlanmaktadır.

ANKARA’DA MODERNİZE METOTLAR BAKIŞ AÇISIYLA PİYANO KURSU

Piyano kurslarımızın Ankara’da tam zamanlı psikolog ve pedagoglarımızla desteklenen psiko-pedagojik temelli eğitim yöntemleri Modernize Metotlar ile sağlanması hedeflenmiştir. Piyano kursu, bünyemizde genellikle okuyan / çalışan bireyler için haftada bir veya iki saat bire bir özel ders şeklinde gerçekleşmektedir. Çünkü derslerde yapılan yüklemelerin ders dışı pratiklerle tekrar edilmesi ve etüt edilmesi sağlıklı bir eğitim süreci için önem arz etmektedir. Bilindiği üzere piyano eğitimi zihinsel ve bedensel koordinasyon gerektirmektedir. Eğitim programları, öğretim yöntemleri kendi içlerinde alt başlıklara sahiptirler. Bu alt başlıkların kişinin özelliklerine göre düzenlenmesinin gerekliliğinden piyano kurslarında bire bir özel eğitim uygulanmalıdır. Piyano, bireyin karakteristik özelliklerinin ön plana çıktığı eğitim türüne dahildir. Bu bağlamda eğitim süreci içerisinde her öğrenci için müfredatın alt başlıkları öğrencinin özelliklerine ve performansına göre revize edilmektedir.

*Küçük yaş grupları için maksimum yoğunluktaki program, özel durumlar ve yaz dönemi haricinde haftada bir saat bire bir özel ders şeklindedir.

17.Onur Ödülü Sahibiyle Eğitimde Fark Yaratan Bakış Açısı    

Dünyadaki hemen hemen bütün konservatuvarlarda piyano ana enstrüman olarak kullanılmaktadır. Batı müziğinin temel enstrümanı piyanodur. Tüm dünyada müzik eğitimcileri, müziğe ilk adımın piyano ile atıldığında müzikte başarı ihtimalinin arttığını kabul etmektedir. Çünkü müzik eğitimi almaya yeni başlamış kişiler arasında en olumlu sonuçlar kursa piyano ile başlayanlarda görülmektedir. Piyanonun tuşlu bir enstrüman olması, temel anlamda ses almak için ekstra çaba sarf etme zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. (Piyano eğitimleri perküsyon ile birlikte seslerin hazır olduğu enstrümanlar olduğu için müziğe başlangıçta önerilirler.) Bu durum öğrencilerin motivasyonuyla alakalı pozitif sonuçları da beraberinde getirmektedir.

Piyano Dersi

Müzik eğitimi alanında ülkemizde pedagojik yaklaşımları kurumsallaştırmış tek müzik okulu olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Tam Zamanlı Psikolog ve Pedagoglarımızla Desteklenen Psiko-Pedagojik Temelli Eğitim Yöntemlerinin Modernize Metotlar yaklaşımıyla Ülke Çapına Yayılarak Daha Büyük Kitlelere Fayda Sağlaması En Önemli Toplumsal Görevlerimizdendir.

Merkez adresimiz Çayyolu okulumuz, piyano kursu eğitim programlarını, tüm şubelere dağıtarak ve Ankara’daki birçok kuruma aktararak metotların yayılmasını sağlamış ve toplumsal sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getirmiştir.

 –

1995 Yılından BUGÜNE PARLAK IŞIKLAR 27 YILDIR ÜLKEMİZİ SANATLA AYDINLATIYOR

Çayyolu Müzik Kursu

ANKARALILAR İLE 27. YILIMIZI SANAT İÇİN ATTIĞIMIZ SAĞLAM ADIMLARLA KUTLUYORUZ

Çayyolu Ümitköy’de Uygulanan Ücretsiz Fiziksel Yeterlilik ve Yetenek Analizlerine Randevu Almak İçin

TEL: 0(312) 235 2357

Gelişmiş Avrupa ülkelerinin konservatuvarlarında yıllardır varlığını sürdüren enstrüman pedagojisi bölümleri, ne yazık ki Ülkemizde bulunmamaktadır. Uzun yıllardır bu alanda sadece kendi maddi kaynaklarımızla bilimsel araştırmalar yapılmaktadır. Sonuçta Avrupa kaynaklarından, akademisyenlerinden faydalanarak, Türk öğrencisinin kültür ve karakterine uygun bir program ortaya çıkarılmıştır. Konu üzerine Türk akademisyenlerin hazırlamış olduğu az sayıda da olsa Türkçe kaynak bulunmaktadır. Bu kaynakları üreten Türk akademisyenlerimize de bu programın hazırlanmasındaki katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Özellikle okul öncesi dönemde enstrüman eğitimi almaya başlayan öğrenciler için pedagojik yaklaşımlar büyük önem taşımaktadır.

Araştırma Merkezi‘nin çalışmaları doğrultusunda, küçük yaş gruplarına göre eğitim programları ikiye ayrılmıştır:

Okul Öncesi Müzik Eğitimi: 3-6 Yaş

Okul Sonrası Müzik Eğitimi: 7-11 Yaş

Okul Öncesi Müzik Eğitimi kategorisinde yapılan çalışmalar sonucunda gerçekleştirilen ilkler okulumuzun bu kategorideki en büyük farklarındandır. Bu kategorideki eğitimler bilindiği üzere ayrı bir yapılanma dahilinde verilmektedir.

7-11 yaş grubu öğrencilerine yine pedagojik yönden gelişmiş programlar uygulanmaktadır.

Küçük yaş gruplarına öncelikle “Orff Yöntemi” ve paralel programların dışında, temel müzik eğitiminin başlangıcı olarak görülen piyano kursu önerilmektedir.

Küçük yaş grupları için “Erken Müzik Eğitimi” başlıklı sayfamıza “Müzik Kursları” menüsünden ulaşarak konuyla ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 EN DEĞERLİ VARLIKLARIMIZA EN DEĞERLİ EĞİTİM

Master Class:

Master Class eğitimlerimiz uzman düzeyine yaklaşan öğrencilerimize veya uzman düzeyindeki öğrencilerimize sağladığımız eğitimlerimizi tanımlamaktadır. Bu süreç, Dünya’nın alanında en kapsamlı programları sentezlenerek takip edilmektedir. Bünyemizde bu programlar sadece master class seviyesindeki ileri düzey öğrenciler için kullanılmaktadır.

Ayrıca yurt dışı kaynaklı programlar Psikoloji / Motivasyon merkezliyse bazı noktalarda Ülkemiz için geçerliliğini ve değerini kaybedebilmektedir. Bu nedenle başlangıç ve orta düzeydeki öğrencilerimize kesinlikle bu programlar uygulanmamaktadır.

Yurt dışından alınarak, üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan Ülkemizde de uygulanan programlar, genellikle lisans-yüksek lisans düzeyindeki eğitimlerde kullanılan programlardır. Başka ülkelerde, Psikoloji / Motivasyon merkez alınmadan hazırlanmış programlar Ülkemizde de bu gruptaki öğrencilere rahatlıkla hiçbir değişikliğe tabi tutulmaksızın uygulanabilirler.

Küçük yaşlarda piyano eğitimi almak, öğrenci üzerinde enstrüman icracısı olmanın dışında birçok kalıcı ve etkili fayda sağlamaktadır. Bilimsel olarak kanıtlanan kazanımlarla ilgili detaylı bilgiye bu sayfanın son bölümünden, devamından ulaşabilirsiniz.

Küçük yaşlarda piyano kursuna başlamak büyük bir avantajdır ancak bu durum öğrenme hızıyla karıştırılmamalıdır. Beyinsel işlev kapasiteleri göz önünde bulundurulduğunda piyano eğitimi alan bir yetişkinin, örneğin yedi yaşındaki bir çocuktan daha hızlı ilerlediği gözlemlenecektir. Fakat Küçük yaşlarda piyano eğitimine başlayan, örneğin dört yaşındaki bir çoçuğun üst düzey piyano icracısı olma ihtimali bir yetişkine göre çok daha fazladır.

Piyano Dersleri Neden Bire Bir Özel Olarak Gerçekleşmelidir?

Bilindiği üzere enstrüman eğitimi zihinsel ve bedensel koordinasyon gerektirmektedir. Eğitim programları, Öğretim yöntemleri kendi içlerinde alt başlıklara sahiptirler. Bu alt başlıkların kişinin özelliklerine göre düzenlenmesinin gerekliliğinden bire bir eğitim uygulanmaktadır. Bu nedenle eğitim süreci içerisinde her öğrenci için müfredat, öğrencinin özelliklerine ve performanslarına göre revize edilmektedir. Piyano eğitimi tüm Dünyada bire bir özel ders şeklinde gerçekleşmektedir. Çünkü müfredatlarda ana başlıkların sabit olması olağan karşılanabilirken alt başlıklar sürekli olarak öğrencinin gelişimine ve yapısına göre revize edilmelidir. Bu nedenle piyano kursu için pedagojik bakış açısı başarılı bir eğitim sürecini taşıyan en önemli unsurdur.

 “Sanatın Dokunuşları”

 FARK YARATAN YÖNETİCİ KADROSUYLA ÜMİTKÖY ÇAYYOLU ÇANKAYA’dayız

Piyano Kursu

 

Bilgi İçin Ulaşabileceğiniz

TEL NO:

0312 235 2357

Karmaşık bir süreç olan piyano eğitiminde , öğrenciye ilk dersten itibaren bilinçli ve sürekli uygulanması gereken temel davranışların kazandırılması son derece önemlidir. Bünyemizde eğitim programları, bu sürecin daha anlaşılır boyutlarda ele alınması ve öğrenci için daha ilginç ve verimli hale getirilmesi düşüncesinden hareketle hazırlanmıştır.

 

Piyano kurslarımızda temel davranışların öğrencilerimize kazandırılması amaçlanmaktadır. Bunlar; Oturuş biçimi, el ve parmakların genel hali, baş parmak dirsek ve bileğin önemi, doğru ve çabuk nota okuma, başka kişilerin veya topluluğun önünde çalmak, birlikte çalmak.

 

Bu temel davranışları öğrencilerimizin kolaylıkla yerine getirmeleri ve bunları alışkanlık haline getirmeleri kursumuz için çok büyük önem taşımaktadır çünkü bu temel öğeler şu konulara çok büyük oranlarda etki etmektedir: 

Piyano çalmayı öğrenme hızı

Yorumlama

Yaratıcılık

Müziksel kişilik

Karmaşık eğitim sürecinin meydana getirdiği zorlukları engelleme

Öğrencinin bilişsel, devinişsel ve duyuşsal boyutlardaki çalgı öğrenme davranışlarının bir bütünlük içinde geliştirilebilmesi için, bilinçli bir yaklaşımla alıştırma yapılması zorunludur. Bu nedenle alıştırma yapmanın gerekliliğine öğrencinin gerçekten inanmasını sağlamanın yanı sıra etkili bir alıştırmanın nasıl yapılacağının öğretilmesi de önem kazanır. Çünkü bilinçsizce yapılan alıştırmalar tekrarlar genellikle öğrenciyi sıkıcı bir tekdüzeliğe götürebilmekte ve alıştırma sürecinden beklenen yarar yeterince sağlanamadığı gibi öğrencinin öğrenmeye karşı olan ilgisini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Öğrencilerin pek ilgi duymadıkları bir konu üzerinde dikkatlerini toplamak kolay değildir. Müziksel gelişme, öğrenciye kaçınılmaz bir ihtiyaç, gereklilik ve zorlama gibi boyutlar yerine ilgi istek ve sevgiyle beslenen bilinçli bir öğrenme ortamı içinde sağlanabilir. Bu sebepledir ki, alıştırma sürecinin uygun yaklaşım ve yöntemlerle öğrenci için ilginç ve bilinçli olarak yapılan alıştırmalar süreci haline getirilmesi gerekmektedir.

 

Öğretmenler piyano öğretme sürecinde “düzenleyici” değil “yardımcı” olmalıdır. Unutulmamalıdır ki, enstrüman öğrenmede başarıyı belirleyen etkenler yalnızca zeka ve yetenek değildir. Bunlar kadar önem taşıyan azim, çalışma ve kararlılık gibi etkenlerin de varlığı söz konusudur.

“Öğrencilerin kendi çaldığından hissettikleri ve kaydedilen gelişmeleri kestirebilmesi, yapılan alıştırmalardan daha önemlidir.”

Çalıştığı müzik eserinden sıkıntı duyan öğrencinin o parçayı öğrenmesi, muhtemelen severek çaldığı eseri öğrenmesinden çok daha uzun zaman alacaktır. Öğrencinin ilgisini çeken benzer şarkıları çalmak veya basit dizileri kullanarak doğaçlama yapmayı öğrenmek gibi müziğin çeşitli alanlarında deneyim kazanması, öğrencinin davranışlarında değişiklikler meydana getireceği gibi, çalışmaya motive olmasını da sağlayacaktır.

(Prof. Nevhiz Ercan, “Piyano Eğitiminde İlke ve Yöntemler” – İlgili kitap piyano pedagojisi üzerine Ülkemizdeki en değerli kaynaklardandır.) 

Dengeli çalışma ve dinlenme, sonra yine alıştırma, motivasyonun önemli elementleridir.

Ayrıca öğrencinin öğrendiği parçadan bir süre uzak kalması onu motive etmesi açısından önemlidir. Çünkü bu durum öğrenciye bir süre sonra aynı parçayı daha temiz ve güzel çalma istek ve olanağı sağlayacaktır.

 

Piyano Kursumuzda öğrencilerimizi alıştırma yapmaya yöneltmek amacıyla üstünde durduğumuz bazı kriterler:

Eser seçimine özen gösterme

Kısa ve uzun dönemli amaçlar geliştirme

Birlikte çalmaya özendirme

Müzik sevgisi geliştirme

Öğrenciyi cesaretlendirme ve bilgilendirme

Çözümleme yapma alışkanlığı kazandırma

Alıştırma çalışmalarını zamanlama

 

Enstrüman eğitiminde alıştırma çalışmaları, bazen öğrenci tarafından isteksizce karşılanan zorlu bir süreç olabilmektedir. Bu gibi durumların aşılmasında kullanılan tekniklerin yanı sıra öğrencilerin gerçek başarısını her zaman hak edilmiş övgülerle desteklemek, yeteneklerini sergileyebilecekleri fırsatlar yaratmak ve onları desteklemek eğitim kurumuna düşen en önemli görevlerdendir. (Prof. Nevhiz Ercan, “Piyano Eğitiminde İlke ve Yöntemler”, 2008)

Piyano ile müzik kurslarına başlaması erken olarak değerlendirilmiş öğrenciler Carl Orff Yöntemi sentezli bateri/perküsyon programlarına yönlendiriliyor. Bu program, dönemsel olarak renklerin öğretme teknikleri içerisinde kullanıldığı piyano eğitimlerini de bünyesinde barındırıyor. Carl Orff Yöntemi’nin içeresinde ağırlıklı haliyle perküsyon öğeleri bulunmaktadır. Bu nedenle Orff Yöntemi ile eş zamanlı olarak sürdürülen perküsyon ve bateri dersi öğrenciye büyük fayda sağlar. Boyutları küçültülerek ölçeklendirilmiş akustik baterilerle ve dijital baterilerle sağlıklı bir erken müzik eğitimi dönemi tamamlanabilmektedir. Pedagojik yönden değerlendirildiğinde, bu enstrümanın seçilmesiyle, çabuk sonuç veren bir enstrüman olması sayesinde, bateri kursu alan küçük yaş grubu öğrencilerinin müzik eğitiminin sürekliliği sağlanmaktadır. Müziğe eğitimine başlamak için yaşının küçük oluğu düşünülen öğrenciler için bu eğitimler eşsiz birer fırsat. Ayrıca bateri eğitiminin ilk safhalarında dijital bateri (davul) kullanılması bu yaş grubu öğrencileri üzerinde dijital baterinin çeşitli ekstra özellikleri sayesinde pozitif sonuçlara büyük katkı sağlıyor. Bateri dersi içerisinde küçük yaş gruplarına verilen eğitimlerde karşılaşılan genel problemlere pratik çözümler oluşturan dijital davullar ile öğrencinin dikkatinin enstrümana yoğunlaştırması kolaylıkla sağlanıyor. Zaman zaman oluşabilecek konsantrasyon eksikliklerinde, bateri eğitimcisi, yine dijital bateri üzerindeki eğlenceli ekstra fonksiyonlarla öğrencinin dikkatini toplamasını sağlayabiliyor. Erken müzik eğitimi kapsamındaki Carl Orff Yöntemi sentezli bateri/perküsyon programları, Modernize Metotlar yaklaşımıyla, piyano eğitimine başlamadan önceki hazır bulunuşluk evresi olarak tanımlanmaktadır. Bünyemizde uygulanan ücretsiz yetenek analizleri sayesinde bu evreye ihtiyacın söz konusu olup olmadığı belirlenebiliyor.

Beyin, “siniri” olmayan ve “somut” yapısına rağmen “soyut” konular üzerinde ve “soyut boyutlarda” yapısını değiştirebilen tek organımızdır. Geçmiş ve güncel araştırmalar açıkça göstermektedir ki beynimiz öğrenme ve çevremizden dolayı sürekli değişmektedir. Bu sürece nöroplastisite denir. Basitçe ifadeyle, yeni bir şey öğrendiğimizde beynimiz değişir. Beyin, yaşam boyu fiziksel, fonksiyonel ve kimyasal olarak gelişebilme yeteneğine sahiptir. Bilimsel olarak kanıtlanmış beyin geliştirme egzersiz ve uygulamalarının temelinde bu yetenek yatmaktadır.

Kaliteli müzik beyine yeni nöral bağlantılar kazandırır ve beyin gelişimini hızlandırır. Örneğin, müzisyenlerde, corpus callasum daha kalındır. Corpus callosum, sağ ve sol hemisfer arasındaki bağlantıyı sağlar ve hemisferler arası iletişimi kolaylaştırır. Buna karşılık, doğumdan önce ve yaşamın ilk yıllarında dinlenilen kalitesiz müzik, beyin gelişimini ve yeni nöral bağlantıların oluşumunu engellerken diğer taraftan sesteki özel matematiksel düzenleme beyindeki alfa dalgalarını uyararak kişiyi sakinleştirir ve gevşetir.

Müzik ve sesler, öncelikle beynimizin yan kısımları olan temporal loblardaki işitme merkezlerinde çözümleniyor. Ardından, parietooksipitotemporal korteks denen, beynimizin sol yan-arka bölümlerinde yer alan ve içinde Wernicke alanı olarak bildiğimiz özel bölgeleri de içeren “ilişkilendirme” (asosiyasyon) alanlarında, bu verilerin “anlamı” çözümleniyor.

Ardından beyin devrelerimiz müzik verilerini beynin iç kısımlarında “limbik sistem” olarak bildiğimiz, hislerimizi ve iç dünyamızı kontrol eden bölgelere yönlendirmesiyle, müziğin “duygusal” anlamları deşifre ediliyor. Bu deşifreye göre de bedenimizde, beynin üst kısımları ve hipotalamus dediğimiz kontrol merkezi üzerinden karmaşık tepkiler üretiliyor. Gözlerimiz yaşarabiliyor, kas gerginliğimiz azalabiliyor, hatta bağışıklık sistemimizin çalışması değiştirilebiliyor. Bunlar beynimizin daha ziyade “sol” yarı süresinde gerçekleşmektedir. Bu bölgelerin sağ yarı küredeki karşılıkları ise müziğin “armonik” çözümlemesinin yapılarak, duygusal deşifreyi sağlayacak olan limbik sisteme ilave veri sağlanmasıdır.

Okul çağındaki çocukların daha hızlı okumaları; yazma, anlama ve düşünmede öğrenme güçlüğü çeken çocukların eğitimleri; stresin ve sıkıntının azaltılması yine müzikle başarılabilir. Bilim adamlarına göre müzik, bilişsel düşünme kabiliyetini artırmaktadır. Bilişsel düşünme ile müzik arasında güçlü bir ilişki olduğundan müzikle uğraşanlarda ya da sık müzik dinleyenlerde beyin aktivitesi artmaktadır. Almanya’da Friedrich Schiller Üniversitesinde yürütülmüş araştırmalar sonucunda profesyonel ya da amatör olarak müzikle uğraşan insanların beyinlerinin daha büyük olduğu belirlenmiştir. Düzenli olarak müzik aleti çalmanın beynin görme, duyma, hareket etme ve koordinasyonla ilgili bölümlerinin büyümesini sağladığı tespit edilmiştir. Araştırma çerçevesinde, müzikten anlamayan ve müzikle amatör veya profesyonel olarak ilgilenen kişiler seçmişlerdir. Yapılan MR (manyetik rezonans) görüntülerinin müzisyenlerin beyinlerinin daha büyük olduğunu açıkça gösterdiğini belirlemiş, müzisyenlerin beyinlerinde duyma, görme, hareket etme ve koordinasyonla ilgili bölgelerde daha fazla “gri madde (gri hücre)” olduğunu saptamışlardır. Ayrıca MR görüntülerinden müzik aleti çalan ve günlük hayatta ağırlıklı olarak sağ elini kullandığını ifade eden kişilerin aslında sol ellerini de daha sık kullandıklarını tespit ederken, sürekli müzik aleti çalmanın beynin büyüklüğünü olumlu etkilediği sonucuna varmışlardır. Bunu da beynin kaslar gibi egzersiz yaptıkça büyüdüğünü; örneğin, piyano çalmanın notaları algılayan beynin tuşlara dokunan parmaklara ve pedallara basan ayağa emir vermesiyle bir koordinasyon oluşturarak beynin birden fazla bölgesini aynı anda çalıştırdığını, çok yönlü düşünmeyi ve bağlantılar kurmayı sağladığını, dolayısıyla da beynin kullanımını geliştirdiğini belirtmişlerdir.

Piyano eğitiminin beyin üzerindeki etkisi ile ilgili Dünya’da yapılan araştırmalardan sadece biri olan Toronto Üniversitesi bünyesindeki araştırmada, 9 ay boyunca piyano ya da ses eğitimi almış öğrenciler ile aynı eğitimi almamış öğrencilerin IQ seviyeleri, sürenin sonunda kıyaslanmıştır. Eğitim alan öğrencilerin IQ seviyelerinin arttığı gözlemlenmiştir. (Mississauga Toronto Üniversitesi, E. Glenn Schellenberg tarafından yapılan çalışma.)

Doreen Kimura’nın sağ kulak üzerine yaptığı araştırmalar sonucunda ulaştığı fikir REA (Right Ear Advantage=Sağ Kulak Tercihi) “Sağ kulak konuşmadaki çabuk algılamayı sağladığından öğrenmedeki önemli unsurdur.” şeklindedir. (“Functional Asymmetry of the Brain in Dichotic Listening,” Cortex, 3, 163-178/)

Dünya’daki Diğer Bilimsel Araştırma ve Kanıtlardan Bazılarını Görmek İçin Buraya Tıklayınız.

 

27 YILLIK TECRÜBEYLE

ÜMİTKÖY ÇAYYOLU

ÇANKAYA’dayız.

Her Konuda Ayrıntılı Bilgi İçin Ulaşabileceğiniz

TEL NO: 0(312) 235 2357

Piyano tuşlu ve oldukça hoş bir enstrümandır. Genel olarak kuyruklu, elektro piyano, duvar piyano, olmak üzere üç gruba ayrılırlar. Bu gruplandırmaların içerisinde türlü boyda ve tuş sayısında bulunurlar. Piyano dersi almak beynin birden fazla bölgesinin organize bir şekilde çalışmasını sağlayarak çok yönlü düşünmeyi ve düşünceler arasında kurulan nörolojik bağlantıların kuvvetlendirilmesini sağlar. Piyano öğrenmek beynin kullanımını geliştiren bir özelliğe sahiptir. Müzik eğitimine başlayanlar için oldukça ideal bir yapıya sahip olan piyano, okul öncesi yaşlarında ki öğrencilerimiz gibi bir müziğe başlangıç enstrümanı olarak kabul edilebilir.

 

Piyano-Kursu

 

Özenle verdiğimiz piyano eğitimi süresince piyanoyu alt yapılarıyla birlikte öğrenme, ellerin koordineli çalışması, solo ve eşlik çalışmalarıyla birlikte, teknik çalışmalar, ünlü klasik eserlerin çalışılması ve daha farklı tarzlardaki eserleri üzerine yoğunlaşılmaktadır. Öğrencilerimizin çalışmalarını yakından takip ederek raporlar haline getirmekte teknik konularda kat ettiği gelişimi gözlemlenmektedir. Ders günleri ve saatlerimiz öğrencinin durumuna göre belirlenmektedir. Piyano kursumuza katılan kişinin eğer enstrümanı yoksa kurumumuz tarafından piyano satın alınması konusunda danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

Piyano öğrenmenin faydaları üzerinde durmak gerektiğine inanıyoruz. Piyano sayesinde gelişen el-göz koordinasyonu; yazı yazmayı kolay öğrenme, güzel el yazısı yazma yeteneği sağlar. Piyano çalmak hızlıca adapte olabilmeyi ve çabuk odaklanma yeteneğinin gelişmesini sağlar. Parça çalmayı takip etmek, yoğunlaşma ve odaklanma becerileri için bulunmaz bir fırsattır. Aynı zamanda görsel yol ile okuduğu notayı doğru olarak çalmak ve doğru tempoyu bulmak bireyin dikkatini arttırır. Düzenli bir şekilde piyano ile alakadar olmak çocukların okulda Matematik, Mühendislik, Fen gibi konulardaki başarısını arttırır, analitik düşüncenin kuvvetlenmesini sağlar.Piyano çalmayı öğrenen her kişi konser piyanisti olmayabilir veya bu alanda ilerlemek zorunda değildir. Ancak sanata bakış açısı gelişir ve donanımlı bir vizyona sahip olur. Bütün enstrümanlar çalanlar gibi, piyano çalmak kişinin özgüvenini arttırır ve kişide gözle görülür pozitif değişiklikler olabilir. Piyano, çalgı aleti kullanmayı öğrenmek için en doğru başlangıçlardan birisidir. Küçük ilerlemelerle çocuğun motivasyonu artar, özgüven kazanmış olur. Kalıcı hafızayı güçlendirerek: Piyano çalan çocukların hafızaları gelişir; kolay unutmazlar. Aileler çocuklarına piyano dersi aldırarak, hem onlara hem kendilerine en güzel hediyeyi vermiş olurlar. Etüt çalışmalarımızda öğrencinin gelişmesinde önemli rol oynayan şeylerden biriside devamlılıktır. Etütler de öğrencilerimiz el hareketlerini düzenlemesini, kemik arasında bulunan kasların esnekleşmesini, avuçlarının bazen açık bazense kapalı durması gerektiği gibi birçok teknik uygulama bilgisini öğrenir. Piyano derslerimizde öğrencinin ritim yeteneğini geliştirerek metroritmik ölçülerinin düzenlenmesine ve böylece piyanoyu daha rahat çalmayı sağlayan duymaya yardımcı olan iç kulağın becerisini geliştiriyoruz. Derslerimiz sadece mükemmelleştirmeye yönelik olmayıp düzenli ses sıralarına göre çalmayı ve materyal niteliğini öğrenmeyi de amaçlar. Çalışmalarımızda öğrencinin duyum yeteneğinin gelişmesine son derece önem veriyor bu becerinin gelişim göstermesi için derslerimizi özenle işliyoruz. Özetlemek gerekir ise derslerimizde eser içeriğine, seslerin uyum ve kalitesine, ses dayanağına ve ses kontrolüne dikkati yoğunlaştırarak bu temel becerilerin gelişmesini sağlıyoruz. Aynı zamanda el becerileri ve teknik düzenler doğrultusunda öğrencilerimiz detaylı, uygulamalı çalışmalar yaparak müziğin eşsiz doğasının kapılarını birlikte açmaya çalışıyoruz. Piyano çalmanın duygusal zihinsel, fiziksel bir aktivite olduğunu çok iyi biliyor ve buna göre hareket ediyoruz.Yoğun ve dikkatle hazırladığımız programlar, uygulamalar hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilir, Ücretsiz yetenek analizleri ve piyano alımındaki danışmanlıklarımız için Ankara’da Çayyolu, Ümitköy Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.Ücretsiz Analizler doğrultusunda öğrencilerin eğer küçük yaş gruplarındaysa eğitime hazır bulunuşluklarının sağlanması gerektiği, öğrenmeye hazırlık dahilinde ilerlemeleri gerektiği belirlenebilmektedir. İleri düzey yetenekli görülmeleri halindeyse müzik kursu dahilinde buna göre yönlendirilmeleri gerekmektedir.

 

,

ÇAYYOLU’NUN İLK SANAT KURULUŞU OLARAK DÜŞÜNÜYORUZ Kİ DUYARLI ÇAYYOLU’ndaki GERÇEK SANATSEVER KİTLESİ BELKİ DE DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDEN ÇOK DAHA FARKLI… SANATI YAŞATMAYA FARKLILIĞIMIZLA EN GÜZEL HALİYLE DEVAM EDİYORUZ.

Ümitköy Ana Cadde, 2432. Cadde, Ümitköy, Çayyolu / Ankara Adresindeki Bina ve Yeni Bina ile de Ramel Fikirleri Büyüyerek Sizlerle. Kurucuların Ümitköy’deki ikinci eğitim kurumu olarak da sanat alanında MEB’e bağlanma süreci tamamlanmaktadır. Modernize Metotlar Derneği başkanlığı yapmış olan Ramel kurucularından fikir sahipleri, farklı statü ve isimle çalışmalarına Ramel bakış açısını yaşatarak devam etmiştir. Fikir sahipleri, Ankara Ümitköy’de Psikoloji ve pedagoji ağırlıklı alanlarla bakanlık ruhsatıyla çalışmaktadır. Yapılanma Ses Eğitim Kurumları olarak tamamlanmaktadır.

egitimyoneticisiPiyano Kursu