Bağlama Kursu

ANKARA RAMEL SANAT

Bağlama Kursu

ANKARA ÇAYYOLU ÜMİTKÖY’DEYİZ

Bire Bir Özel Bağlama DERSLERİ

İRTİBAT:

0312 235 23 57

Türk Sanat Müziği Ana Dalı Eğitimcileri, TRT Ankara Radyo Televizyon ve Ankara Devlet Konservatuvarı sanatçılarıyla Bağlama, Ukulele, Ud, Mandolin ve Şan TSM Koro

Bağlama, Ukulele, Ud ve Mandolin Çalmayı DOĞRU METOTLARLA Öğrenmek

Eğitmenlerimizin uzmanlıkları, lisans, master, doçentlik düzeyindedir.

Ayrıca, Çayyolu merkez adresimizin yanı sıra Çankaya Cinnah Caddesi ve Kızılay şubelerimizde müzik kurslarımız devam etmektedir.

Ankara Ramel Sanat, Modernize Metotlar

Çayyolu Bağlama Kursu, Bağlama Dersi, Saz Kursu Çayyolu, Saz Dersi Ümitköy, Bağlama ve Saz Kursları 

UKULELE- MANDOLİN – UD – BAĞLAMA – GİTAR – KEMAN – YAN FLÜT – BATERİ – PİYANO – SAKSAFON – ŞAN – SOLFEJ – KLAVYE, ORG – BAS GİTAR – ÇELLO – KLARİNET – Konservatuvar Hazırlık Kursları

EĞİTİMDE KALİTE
BÜNYEMİZDE EN DİNAMİK, DENEYİMLİ ÖĞRETMENLER MAKSİMUM İLGİ ve ÖZENLE EĞİTİM VERMEKTEDİR.

Bünyemizde telli enstrümanlara başlangıç için küçük yaş gruplarında da ilk olarak kas gelişimi için bağlama önerilmektedir.

Ülkemizde kullanımı en yaygın olan “telli çalgı”dır. Yörelere ve ebatlarına göre bu çalgıya, bağlama, meydan sazı , divan sazı, bozuk, tambura , cura, üçtelli, onikitelli, çarta, ırızva, , çöğür vb. adlar verilmektedir.

Bağlama ailesinin en küçük ve en ince ses veren çalgısı “Cura”dır. Curadan biraz daha büyük ve curaya göre bir oktav kalından ses veren çalgı ise “Tambura”dır. Bağlama ailesinin en kalın ses veren çalgısı ise “Divan Sazı”dır. Tamburaya göre bir oktav kalın ses verir.

Bağlama; Tekne, Göğüs ve Sap olmak üzere üç ana kısımdan oluşmaktadır. Tekne kısmı genelde dut ağacından yapılmaktadır. Ancak dut ağacının dışında ardıç, kestane, ceviz, gürgen gibi ağaçlardan da yapılmaktadır. Göğüs kısmı ladin ağacından, sap kısmı ise gürgen, ak gürgen veya ardıç ağacından yapılmaktadır.

Sap kısmının tekneden uzak kısmı üzerinde tellerin bağlandığı Burgu adı verilen parçalar vardır. Bağlamanın akordu bu burgular kullanılarak yapılmaktadır. Sap kısmı üzerinde misina ile bağlanmış perdeler bulunmaktadır.

Bağlama Mızrap veya Tezene adı verilen kiraz ağacı kabuğu veya plastikten yapılan araçla çalındığı gibi bazı yörelerimizde parmakla da çalınmaktadır. Bu çalım tekniğine “Şelpe” adı verilmektedir.

Bağlama üzerinde ikişerli veya üçerli guruplar halinde üç gurup tel bulunmaktadır.

Bu tel gurupları değişik biçimlerde akort edilebilmektedir. Örneğin bağlama düzeni adı verilen akort biçiminde alt gruptaki teller yazılış itibariyle La,orta guruptaki teller Re,üst guruptaki teller ise Mi seslerini vermektedir. Bu akort biçimi dışında Kara Düzen, Misket Düzeni, Müstezat, Abdal, Rast Düzeni vb. akort biçimleri de vardır.

egitimyoneticisiBağlama Kursu