Keman Kursu

KEMAN KURSU ANKARA ÇAYYOLU ÜMİTKÖY, ÇANKAYA MODERNİZE METOTLAR

Ankara’da Çayyolu Ümitköy’deki keman kursu programları Modernize Metotlar kapsamında sağlanmaktadır.

Keman eğitimi zihinsel ve bedensel koordinasyon gerektirdiği için keman dersleri diğer enstrümanlardaki gibi bire bir özel ders şeklinde gerçekleşmektedir. Keman kursuna başlama yaşı kişinin yeteneğine göre belirlenmektedir. Bununla birlikte müzik kurslarındaki öğrenmesi en zor olan ve uzun süren enstrüman kemandır. Bu nedenle eğer öğrencide özel bir yetenek yoksa müzik eğitimine kemanla başlaması uzmanlarca önerilmemektedir. Eğer öğrenci özel yetenekli değilse ancak üst düzey bir yeteneğe sahipse öğrencinin okuma yazma bilmesi önem arz etmektedir. Çünkü çok meşakkatli olduğu bilinen keman öğrenme sürecinde kişinin uygulamada gelişmesi yönündeki eğitime ancak vakit ayıralabilir. (Okul Öncesi Müzik Eğitimi Bölümünde farklı programlar izlenmektedir. Bu nedenle yaş sınırı uygulamaları da farklılık göstermektedir.) Keman öğrencilerinin ders dışında haftanın her günü 2 ile 3 saat arasında evde çalışması gerekmektedir. Aksi takdirde öğrenci kemanın zorluğu nedeniyle zaten çok uzun süren öğrenme sürecini, motivasyon eksikliği nedeniyle bitiremeyebilir. Uzun yıllar keman dersi alıp parça dahi çalamayan çok sayıda kişi olduğu bilinmektedir.

Ders programları kurumun eğitmen-derslik durumuna göre imkanlar dahilinde öğrencinin uygun olduğu günler ve saatlere göre düzenlenmektedir. Keman derslerine başlama yaşı için herhangi bir üst sınır bulunmamaktadır. Eğer Çayyolu merkezimizde keman kursu alma konusunda karar aşamasındaysanız ücretsiz fiziksel yeterlilik ve yetenek analizlerimize randevu aldığınız takdirde katılabilirsiniz.

BİRE BİR ÖZEL EĞİTİMLER

ANKARALILAR İLE 27. YILIMIZI SANAT İÇİN ATTIĞIMIZ SAĞLAM ADIMLARLA KUTLUYORUZ

1995’den BUGÜNE PARLAK IŞIKLAR 27 YILDIR ÜLKEMİZİ SANATLA AYDINLATIYOR

Perdesiz bir enstrüman oluşu nedeniyle keman çalmayı öğrenmenin diğer birçok enstrümanla karşılaştırıldığında daha zor olduğu genel bir kanıdır. Bu kanı birçok öğrencinin zamanla keman öğrenmekten vazgeçmesine neden olmaktadır.

Keman Eğitiminde Pedagojik Yaklaşımlar

Bünyemizde keman kursu almaya başlamış keman öğrencileri, Psikolojik ve Pedagojik faktörler göz önünde bulundurularak hazırlanmış Keman Eğitim Programı ile ilerlemektedirler. Keman eğitim programı başlangıçta uygulama ağırlıklıdır. İleriki safhalarda teoriye yüklenmektedir. Program felsefi yönden gelişmiş olup eğitim esnasında karşılaşılan zorlukların aşılması için nasıl bir yöntem izleneceği konusunda ulusal ve uluslararası literatüre girmiş olan keman eğitimcilerinin görüşlerinden yola çıkılarak hazırlanmıştır ve her öğrencinin kişisel özelliklerine göre değişim gösteren alt başlıklara sahiptir.

Merkez adresimiz Çayyolu keman kursu eğitim programlarını, tüm şubelere dağıtarak ve Ankara’daki birçok diğer kuruma aktararak metotların yayılmasını sağlamış ve toplumsal sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getirmiştir.

Enstrüman Dersleri Neden Genel Anlamda Bire Bir Özel Olarak Gerçekleşmelidir?

Bilindiği üzere enstrüman eğitimi zihinsel ve bedensel koordinasyon gerektirmektedir. Eğitim programları, öğretim yöntemleri kendi içlerinde alt başlıklara sahiptirler. Bu alt başlıkların kişinin özelliklerine göre düzenlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle eğitim süreci içerisinde her öğrenci için müfredat, öğrencinin özelliklerine ve performanslarına göre revize edilmektedir.

KEMAN

1700’lü yıllarda son halini alan keman yaylı enstrümanların en küçüğü olmakla beraber en yüksek tona sahip olanıdır. Keman alımı aşamasında, keman ve yay seçerken dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Keman seçimi, kemanın kendi fiziki özelliklerinin yanı sıra öğrencinin bedensel özellikleri de göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Doğru keman seçimi için danışmanlardan yardım alabilirsiniz.

Master Class:

Master Class eğitimlerimiz uzman düzeyine yaklaşan öğrencilerimize veya uzman düzeyindeki öğrencilerimize sağladığımız eğitimlerimizi tanımlamaktadır. Bu süreç, Dünya’nın alanında en kapsamlı programları sentezlenerek takip edilmektedir. Bünyemizde bu programlar sadece master class seviyesindeki ileri düzey öğrenciler için kullanılmaktadır.

Ayrıca yurt dışı kaynaklı programlar Psikoloji / Motivasyon merkezliyse bazı noktalarda Ülkemiz için geçerliliğini ve değerini kaybedebilmektedir. Bu nedenle başlangıç ve orta düzeydeki öğrencilerimize kesinlikle bu programlar uygulanmamaktadır.

Yurt dışından alınarak, üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan Ülkemizde de uygulanan programlar, genellikle lisans-yüksek lisans düzeyindeki eğitimlerde kullanılan programlardır. Başka ülkelerde, Psikoloji / Motivasyon merkez alınmadan hazırlanmış bu programlar ülkemizde de rahatlıkla hiçbir değişikliğe tabi tutulmaksızın uygulanabilirler.

Keman Eğitimi Kategorileri

 

Konservatuvara Hazırlık Programları

Rolland Metodu

Suziki Metodu

Şeklindedir.

Müzik eğitiminde motivasyonu merkez alan “Modernize Metotlar” psikolojik ve pedagojik faktörler göz önünde bulundurularak hazırlanmış alanında Türkiye’deki ilk ve tek eğitim yöntemidir. Öğrencilerin eğitim süreci boyunca motivasyonlarının olabilecek en üst düzeyde tutulmasını sağlayan metotlar ilk etapta uygulamaya ağırlık vererek müzisyen adayının enstrümanı ile iletişime en kısa sürede geçmesini sağlamakta bu yolla müziği öğrencinin hayatında hobi olarak veya profesyonel olarak kalıcı hale getirmeyi amaçlamaktadır. Kemanın doğası gereği sabır düzeyi yüksek kişilerce seçilmesi gerekmektedir. Çünkü uygulama ağırlıklı sağlanan eğitimlerde bile temiz sesle icra seviyesine ulaşmak çok uzun zaman almaktadır. Program ancak sabır düzeyi yüksek kişilerin motivasyonunu sağlayabilmektedir.

Keman Eğitim Metotlarından Suzuki ve Rolland Metotları, psikolojik ve pedagojik anlamda da gelişmiş programlardır. Bu nedenle, bünyemizde bu metotlar “Modernize Metotlar” ile sentezlenerek takip edilmektedir.

Eğitim programlarımız Türk öğrencisinin sosyokültürel yapısıyla paralel olarak şekillenmiştir.

Öğrencilerimizin motivasyonları, eğitim süresi boyunca bizler için ilk sırada gelmektedir.

Daha önceden keman eğitimi olan öğrenciler için repertuar üzerinden takip edilen pratik içerikli programlar uygulanmaktadır.

Yaylı enstrümanlar en meşakkatli enstrüman grubu olarak kabul edilebilir. Bu bağlamda sadece enstrümandan doğru sesi alabilmek için diğer enstrümanlara nazaran çok daha uzun süre parça icrasından uzak alıştırmalar yapmak gerekmektedir.

Bu nedenledir ki uygulama ağırlıklı programlarımız daha önceden keman eğitimine sahip öğrencilerimize veya belli bir noktaya ulaştırdığımız öğrencilerimize mutlaka uygulanmaktadır.

SANATI YAŞATMAYA FARKLILIĞIMIZLA EN GÜZEL HALİYLE DEVAM EDİYORUZ.

Ümitköy Ana Cadde, 2432. Cadde, Ümitköy, Çayyolu / Ankara Adresindeki Bina ve Yeni Bina ile de Ramel Fikirleri Büyüyerek Sizlerle.

Modernize Metotlar Derneği başkanlığı yapmış olan Ramel kurucularından fikir sahipleri, farklı statülerle çalışmalarına Ramel bakış açısını yaşatarak devam etmiştir. Fikir sahipleri, Ankara Ümitköy’de Psikoloji ve pedagoji ağırlıklı alanlarla bakanlık ruhsatıyla çalışmaktadır. Bu nedenle yapılanması Ses Eğitim Kurumları olarak tamamlanmaktadır.

egitimyoneticisiKeman Kursu