Samba Dans Kursu

Samba Dans Kursu Ankara

Latin Danslarının sevilen dallarından biri olarak gösterilmektedir.

Carmen Miranda çevirdiği birçok Hollywood filminde Brezilya’nın ve Samba’nın popüler temel öğelerini işlemiştir. Fred Astaire ve Ginger Rogers ise daha sonraları “Flying Down to Rio” filmiyle; daha egzotik ve romantik bir Rio fikri yaratarak Sambanın tüm dünyaya yayılmasını sağlamışlardır.

Samba 1, a 2, 3, a 4 ritmi ile dans edilir. Burada “a” terimi bir vuruşun dörtte biridir. Dans ederken 2 vuruşuna gelmeden önce çeyrek vuruşta adım alınır.

Samba Kimliği

Yükselip alçalma: Samba’ya özel zıplama hareketi

Hareketler:
Zik-zak hareketleri, Yerinde ya da hareketli figürler, Ağırlık, Ani hareketler, Bel esnekliği

Zamanlama: 2/4

Bar/dakika: 50 bar

Karakter: Canlı, Eğlenceli

 Samba, “Batuque” adındaki davullar topluluğuna bir tepki olarak Bahia bölgesinde gelişmeye başladı. Davulun hipnoz etkisi yaratan vuruşları, ilk sambacıların hâlâ “Samba de Roda” geleneğinde olduğu gibi çıplak ayakla dans ederken, günlük tasalarından uzaklaşmalarını sağlıyordu.

Samba, Rio’da her Şubat ayında düzenlenen karnavalın kutlama ve eğlenceyi temsil eden dansıdır. Samba karnavalı dansçıları başlarında şaşalı ve en büyük kostümleri taşımak ile en zor dans adımlarını sergilemek konusunda birbirleriyle yarışırlar. Bu tip Samba, daha gelişmiş bir versiyon olan uluslararası Samba’dan farklıdır. Rio Karnavalı’nda Samba, ferdi olarak uygulanırken, uluslararası versiyonda eşli olarak sunulur. Dans kurslarında gösterilen samba kursiyerleri zorlayacak boyutlara ulaşmaz ancak samba dansı konusunda uzmalaşmayı tercih eden öğrenciler Ramel Dans bünyesinde en zor figürleri dahi uygulayabilir hale gelirler.

“Hızlı, hızlı, yavaş” olan Samba ritminde Rio dansçıları üç adımlık hızlı ağırlık değişimlerini dizlerini hafifçe kırıp yükselterek yaparlar ve bunun için alternatif adımlar kullanırlar. Erkeklerin hareketleri daha abartısızken, bayanlar kalça hareketlerini vurgulayarak ustalıklarını gösterirler. Bu esnada görüntünün güzelliğini bozmaması açısından baş kesinlikle sabit tutulur. Samba’nın eşlerle yapılan çeşidi ve daha yavaş olan “Pagode” (Pe-go-dey diye telafuz edilir.) stili halen Brezilya’da sosyal amaçlarla zevk alınarak uygulanır.

Birinci Dünya Savaşı sırasında önemini kaybetmesine karşın, The Maxixe (okunuşu ma-şi-şey dir) Brezilya’nın dışında da tanınan ve Avrupa’da bir dönem bilinen ilk Samba çeşididir. 1930′ların sonunda umarsız, ritmik ve eğlenceli bir dans olan Samba, Amerikalı dansçıları etkilemiş ve 1930′ların ve 1940′ların sonunda sinemanın katkısıyla Rio ve onun Samba dansı kitlelerin hayallerinde yer edinmiştir.

egitimyoneticisiSamba Dans Kursu