Rumba Dans Kursu

Rumba Dans Kursu Ankara

Rumba Dans, ağır temposuyla çok ilgi gören bir Latin Amerikan dansıdır. Çiftler arasındaki tutkuyu yansıtan figürlere sahip oluşu, müzikal yapısı ve öğrenilmesinin kolay oluşu dans severler kadar evlenecek çiftlerinde tercih etmesine neden olmaktadır. Mesafeli halde uygulanan figürler içermesinin yanı sıra daha çok eşlerin birbirlerine yakın etkileşimde bulundukları figürler içermektedir.Kalp atışılarından esinlenen yavaş ritmi ve romantik müziği rumbayı büyüleyici kılmaktadır. Bir pozisyon dansı olmasından kaynaklı olarak genellikle çiftlerce küçük bir uygulama alanında icra edilir. Rumba Dans Kurslarına olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Genellikle latin dansları arasında, salsa dans kursundan sonra en çok rumba dans kursunun tercih edildiği gözlemlenmiştir.

Küba’yı yansıtır. Yavaş ve zor bir dans türüdür. Bu dansta kalça hareketleri belirgindir. Rumba aynı familyada yer alan Ça-Ça-Ça ile bazı benzer özellikler gosterir. Ritmi eşit aralıklı dört sesten oluşur. Aşkın tüm karakterini rumbada görebilirsiniz. Burda erkek altından bir çerçeve gibi bayanı tüm izleyen gözlere resmeder. Erkek ve bayan dansçılar arasında muazzam bir ten çekimi vardır.

Rumbanın yavaş, kalp atışını andıran ritmi ve romantik müziği onun sonsuz ve evrensel çekiciliğinin ana etkenidir. Dansın kendisi, tutkusuyla partnerini ritmin yoğunluğunda baştan çıkarmaya çalışan duygulu ve kışkırtıcı Latin aşığının özgüvenini ve gücünü simgeler. Ancak Rumba’da bayan kolay boyun eğmez. Dişi cilveli ve nazlı edasıyla erkeğini önce cezbedip, sonra onun yakınlaşma isteğini reddederek kendi yaptırımını ortaya koyar. Şayet Tango tutkunun dansıysa, Rumba da hiç kuşkusuz aşkın dansıdır.Tutuş pozisyonu alıp Rumbanın temel adımındaki katıksız duygu yoğunluğunu hissetmek ancak birkaç derin an dans ederken yaşanabilir: Doğal ritimle, Guajira’ya geri yankılanan romantik ama sade nağmelerle ve kaderleriyle bu dansta yüzleşen bir kadın ve erkeğin zaman tanımayan hisleriyle birlikte hareket etmek…

Uluslararası rumba dansı, adının da taşrayı çağrıştırdığı üzere, eski bir folklorik dans olan Küba kökenli “Guajira”ya çok şey borçludur. En popüler Guajira müziği bir Rumba klasiği haline gelmiş olan Joseito Fernandez’in dünyaca ünlü parçası “Guantanamera”dır. Küba geleneğinde “rumbiar” fiili dans etmek anlamına gelir ve “Rumba” da bu terime bağlı olarak çok çeşitli dansları hatta “dans partisi”ni çağrıştırır. İspanyolca’nın yaygın olduğu günümüzde, bizim tanımladığımız Rumba aslında “Bolero-Rumba” olarak bilinir.

Dansın ritmine gelince: Bu dansta temel ritim İspanyol Endülüs’ündeki “Cante Jondo” dur. Ama köken olarak rumba, davullarla yapılır. Bir rumba kural olarak her zaman bir tür “alarm”la başlar.

“Alarm”, “Claves (iki iyi soyulmuş ve bir tür içi boş ağaç parçasının) vurulmasıyla verilir.

egitimyoneticisiRumba Dans Kursu